שיעור טאי צ’י, צ’י קונג ומדיטציה דאוייסטית בהנחיית חיים שוורצמן, מומחה לטאי צ’י, צ’י קונג טיפולי ולרפואה סינית מסורתית, מוותיקי המורים בארץ!

לתיאום הגעה לשיעור ניסיון  – צרו קשר.

 

טאי צי צואן עם חיים שוורצמן

בטאי צ’י מתבצעות תנועות איטיות וזורמות המשרות על המתרגל תחושה של רוגע, איזון ויציבות.

 

הטאי צ’י הוא דרך חיים, מטרת התרגול להשפיע על אורך החיים היומיומי שלנו, לעודד תהליך שינוי והתפתחות. שאלו פעם את אחד מהמורים לצ’י קונג איך התרגול משפיע עליו? הוא אמר: “התרגול מוביל לשינוי ההרגלים, וכל מתרגל יכול להשתמש בידע זה לפיתוח צמיחה אישית”.

 

מהו טאי צ’י צ’ואן?

טאי צ’י היא אומנות לחימה סינית ושיטה לטיפוח בריאות שנחשפה למערב במאה האחרונה. במדינות המערב משמש הטאי צ’י בעיקר ככלי טיפולי-בריאותי. השיטה מצטיינת בתנועות איטיות וזורמות המשרות על המתרגל תחושה של רוגע, איזון ויציבות. תרגול טאי-צ’י מעודד את יכולות הריפוי הטבעיים של הגוף והנפש ומשלב בתוכו תנועה רציפה, נשימה וריכוז המאפשרים חיזוק הדרגתי של הגוף והנפש. תרגול קבוע של טאי צ’י יעיל במיוחד להפגת מתחים, לבניית ריכוז ושלוות נפש, לגמישות של מפרקים, לאיזון האנרגיה בגוף, בשמירה על שיווי משקל וטיפול בכאבים. למאמר המלא…

 

מהו צ’י קונג?

צ’י קונג  הוא אחד הענפים העתיקים ביותר של רפואה הסינית שראשיתה בתקופת שושלת שאנג 1600-1046 BCE. הראיון המרכזי באומנות זו, הוא איזון והתמרת האנרגייה בגוף האדם והתמזגות עם האנרגיה של הטבע. צ’י קונג יוביל לזרימה טובה וחלקה של אנרגיית צ’י (Qi) בגוף, ולתפקוד יותר מאוזן של האברים הפנימיים. כיום ברחבי סין ובמרכזים רפואיים בעולם, מיישמים את הצ’י קונג הטיפולי, בעיקר בטיפול במצבים של: מתח ונדודי שינה, הפרעות כשל חיסוניים, מרפאות כאב, סוגים מסוימים של סרטן ונוירולוגיה.

 

למי שיעור הטאי צ’י מיועד?

לכולם. התרגול מתבצע ברכות ובהתאמה ליכולותיו של המתרגל. במצבים מסוימים קיימת גם אפשרות לבצע את התרגילים בישיבה.

גילאים: הקבוצה מיועדת לגיל 18 ומעלה.

 

מהלך שיעור טאי צ’י:

שיעורי הטאי צ’י משולבים יחד עם צ’י קונג ומדיטציה דאויסטית והם בעצם שיעור כפול שתמיד כולל את שתי הנושאים, השיעור הוא בן שעה וחצי.

החלק הראשון של השיעור מוקדש לחימום שבמהלכו אנו למדים על תנועה מעגלית של חלקי גוף השונים. בהמשך עוברים לתרגילי צ’י קונג.

תרגילי צ’י קונג שנבחרו מטרתם לתמוך בהמשך בהטמעת הטאי צ’י. מטרתם העיקרית “לפתוח את הגוף”, להזרים ולאזן את האנרגיה הפנימית של האברים הפנימיים, להשקיט את הנפש ולהסדיר את הנשימה.

תרגילי צ’י קונג שנלמד:

• שמונת רקמות המשי (Ba Duan Jin).

• משחק חמשת החיות (Wu Qin Xi).

• עמידות עץ (Zhan zhuang).

• שינוי רצועות וגידים (Yi Jin Jing).

• סיבוב הדאן טיין והגוף (מרכז אנרגיה) כתווית חוט בפקעת משי (Chan Si Gong).

החלק השני של השיעור לימוד תבנית תנועות טאי צ’י סגנון יאנג. אחד היתרונות המשמעותיים של הטאי צ’י הוא שיפור קואורדינציה ושיווי משקל גופני ונפשי.

• הלימוד מתבצע בהכרת מישורי תנועה ומעברי הכוח והאנרגיה בגוף דרך מסלולי האנרגיה (מרדיאנים).

• פיתוח תחושת מרכז כובד בפן הפיזי והנפשי.

• יעילות התנועה במינימום מאמץ.

• במישור הפנימי – הכרת העצמי מתוך נקודות מבט של הפילוסופיה הסינית; דאויסטית וע”פ דרכו של קונפוציוס. הכרת מושגים יין ויאנג, חמשת האלמנטים ספר השינויים וכד’. ואיך ידע זה משתלב מתיאוריה למעשה בטאי צ’י .

• תבנית תנועות הטאי צ’י מתבצעות בתנועות רכות, ברצף ובזרימה.

• במקביל בשלב מתקדם יותר עוברים לתרגילים המבוצעים בזוגות בתרגול שנקרא: “החלפת ידיים” ( Tuishou ) לאחר שהמתאמן לומד להכיר את המרכז שלו, מתרגלים התמודדות עם כוחות השפעה חיצוניים ופנימיים והדרך להסיט ללא התנגדות, המתרגל מקבל משוב מידי על תנועתו ומצב שיווי המשקל שלו.

החלק האחרון של השיעור, לימוד מדיטציה דאויסטית ועיסוי עצמי לשיפור ותיעול זרימת הצ’י בגוף.

 

חשוב לדעת  – הנחיות למשתתפים:

  • ניתן לרכוש מנוי נפרד לשיעור טאי צ’י.
  • ניתן לשלב מנוי טאי צ’י עם שיעורי היוגה.
  • אין לאכול לפני השיעור.
  • לשיעור יש להגיע בזמן.
  • לאימון נכנסים נקיים בעיקר הדגש לכפות הרגליים, התרגול באולם מתבצע על גבי שטיח, בחורף יש להצטייד בגרביים נקיות.
  • בגדי אימון נוחים.

 

אודות המדריך – חיים שוורצמן:

חיים שוורצמן מומחה לטאי צ’י, צ’י קונג טיפולי ולרפואה סינית מסורתית. כיום עובד כמטפל, מרצה ומדריך ברפואה סינית מסורתית, צ’י קונג וטאי צ’י במרפאה לרפואה משלימה במרכז הרפואי שיבא ומטפל במחלקה לשיקום אורטופדי, במרפאה לכאב כרוני ועוד. כמו כן חיים מרכז ומנחה קבוצות טיפול במחלקות לגינקואונקולוגיה, שיקום הלב ובמרכז האוטואימוני של בית החולים.

חיים סיים את לימודיו ברפואה הסינית במסגרת של אוניברסיטה העברית לפני 15 שנה והשתלם בסין בתחום הרפואה הסינית וצ’י קונג טיפולי במרכז הרפואי האוניברסיטאי של שנחאי. חיים לומד ומתרגל טאי צ’י וצ’י קונג כ – 35 שנה עם המורים המובילים בתחום בסין וארה”ב.

לאתר של חיים שוורצמן

 

 לפרטים והרשמה לשיעורי טאי’ צ’י וצ’י קונג:

חיים שוורצמן: 054-9109272

יוגה סטודיו – ענת צחור – לימודי יוגה דהרמה: 03-6202220

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *