יוגה דהרמה היא דרך ומסע של חוויה והבנה של הגוף והנפש והחיבורים בינהם.

תרגול  בשיטת יוגה דהרמה מתבסס על שיטת איינגר יוגה בתרגול מנחי התנוחות אך בד בבד אנו מאמנים את המיינד לחקור לחוות ולהבין בבהירות את עולם התופעות. יוגה דהרמה היא דרך המשלבת בין יוגה ובודהיזם.

 

anat zahor yoga dharma

העבודה עם הגוף הופכת אותנו להיות חדים ומדוייקים. צילום: דליה גל

 

מה מאפיין תרגול של יוגה דהרמה

יוגה דהרמה שמה דגש על אופן ביצוע התנוחה, הן בהיבט הפיזי אך בעיקר בהיבט המנטאלי, רגשי וקוגנטיבי. בשיעורי יוגה דהרמה אנו מפתחים בנוסף למנחי התנוחות גם תובנות. התובנות שמתפתחות בשיעורים מתבססות על  הדרך הנאצלת בעלת שמונת השלבים שמקורה בתפיסה הבודהיסטית המכונה גם "דרך האמצע".

התרגול שלנו של תנוחות היוגה מתבסס על שיטת איינגר יוגה. אך בד בבד אנו מאמנים את המיינד לחקור לחוות ולהבין בבהירות את עולם התופעות.

איינגאר יוגה היא השיטה המוערכת והאהובה עלי, זו שיטה כל כך חכמה שממנה צמחתי הן כמתרגלת והן כמורה ושאותה אני מלמדת בשיעורים ובקורסי הכשרת מורים.

הדהרמה הבודהיסטית, מדיטציית ויפאסנה, דרך הטאו, אותם אני מתרגלת לומדת ומלמדת כבר כשני עשורים חידדו לי את התפיסות ואת ההבנות שלי לגבי עולם התופעות וכך נצבע תרגול האיינגר שלי בגוון מיוחד שאותו אני מכנה – יוגה דהרמה.

אנו שמים דגש על כל תנוחה ותנוחה, לומדים אותה על בורייה, שמים דגש על החיבורים, ההקשרים ויחסי הגומלין בין התנוחות,  ניתן דגש על בנייה שלמה של רצף בשיעור,  תשומת לה על הפירוק וההרכבה של כל תנוחה ולמידת וריאציות שונות שלה.

מיקוד, ריכוז, קשיבות ותשומת לב הן לפרטים והן לשלם מאפיינים את התרגול שלנו. המאמץ הנכון ברגע הנכון, החקירה וההיסק, פיתוח רגישות והבנה נכונה, כל אלה מרכיבים דומיננטים בדרך זו.

אנו לומדים את ההיבט האנרגטי נשימתי – פראנה וידיה (ידע הנשימה) בעזרת תרגולי פראניאמה מיוחדים.

אנו שמים דגש על שהייה ממוקדת ויציבה במנחי גוף שונים מתוך התבוננות והקשבה לגוף, תחושות ותודעה. אנו מתרגלים גם רצפים בתנועה זורמת וחלקה ובהרמוניה.

אנו שמים דגש רב על השימוש בעזרים כתומכים וכאמצעים מלמדים על מנת לשהות , להעמיק, לחדד ולייצב את התנוחות.

השינוי, ההתחדשות והיצירתיות הן אבני דרך ביוגה דהרמה.

 

יוגה דהרמה היא מסע

יוגה ודהרמה, שני מושגים גדולים ונרחבים, שני מושגים נרדפים, תאומים. מושגים המשקפים דרך אחת, את דרך העולם, ואת דרכו של היחיד, את סדר הדברים ואת נתיב חייו של האדם. יוגה ודהרמה הם מושגים משפת הסנסקריט. סנסקריט היא שפה חיה, עשירה ומורכבת בפשטותה, המילים מקבלות משמעות בהתאם לצלילן, להקשרן וליחסי הגומלין בינהן, לכל מושג משמעויות נרחבות תלויות הקשר ולכן לא ניתן פירוש אחד למושג ולא ניתן להצביע על משמעות אחת למושגים אלו.

 

כששואלים אותי מה את עושה אני נוטה להשיב: אני פשוט חיה, ואני מסבירה כי כל עיסוקי בחיים, זה לדעת, להבין, לחקור ולגלות את החיים עצמם ומשמעותם.  האתגר לעבוד עם עצמי, לחקור את מה שאנו מכנים "אדם" דרך שדות הגוף, הנפש והתודעה, מרתק ומעניין אותי ואת החוויה הזו שלה תובנות רבות אני מעבירה למשפחתי, חברי ותלמידי, ולכל מי שמעוניין.

 

במשך שנות פעילותי הן כמתרגלת ומורה ליוגה והן כמתרגלת ומורה למדיטציה ודהרמה הבנתי כי שני הנתיבים אינם נפרדים ושעבורי זו דרך אחת. ובדרך, שבה אני מהלכת, שבה אני פוסעת, אותה ורק אותה יכולה אני לשתף ולתת. ולכן אך טבעי לי להשתמש בצמד המושגים יוגה-דהרמה כשאני באה לתאר את דרכי.

כמו כל מורה דרך, יכולה אני להיות בת לוויה לכל מי שחפץ ולהעניק מנסיוני האישי. יכולה אני להצביע על הנופים שבדרך, על שבילים, על עליות ומורדות, על תופעות גלויות וחבויות, להושיט יד, לתמוך ולהוביל, אך את המסע האמיתי יש ללכת בדד, הידיעה היא תמיד אישית.

 

יוגה עבורי אינה אך ורק תרגילי התעמלות, מדיטציה אינה רק תרגול מנטאלי, ולימודי דהרמה אינם רק שעשוע אינטלקטואלי, אלה אבני היסוד של דרך חיים.

התרגולים הם גם האמצעי וגם המטרה, התרגול עצמו אכן חשוב אך המשמעויות שהתרגול יוצר בדפוסי התודעה חשובות יותר. המזרן עליו אנו מתרגלים ומאמנים את הגוף, הכרית עליה אנו יושבים ומאמנים את התודעה, אינם ניתנים לניתוק מההשקפות, מהמחשבות, מהפעולות ומהדיבור שלנו, מאורח החיים והבחירות שלנו, הכל שזור ולא ניתן להפרדה.

 

הגוף והתודעה שזורים זה בזה, קשה להצביע על גבולות ברורים, אלו רק מושגים המהווים אמצעי פיענוח עבורנו את העולם, וככאלה ניתן להשתמש בהם ככלים המסייעים לנו במסע, מסע של פיענוח החוויה האישית של מי אני, מה היחסים שלי עם עצמי ועם העולם, מהו העולם ביחס לעצמי, ועוד שאלות שמלוות אדם במהלך חייו.  היוגה היא ביטויה של הדהרמה, והיוגי מקיים את הדהרמה, לא ניתן להפריד בין השתיים.

 

יוגה דהרמה מעניקה לנו : בריאות וחיוניות, איכות חיים, צמיחה וגדילה, בחירות מושכלות, מיקוד וריכוז, שמחה ושלווה.

 

אום שאנטי, ענת צחור

 

Yoga Dharma with Anat Zahor from Zooz Magazine on Vimeo.

 

 גם זה עשוי לענין אותך:

סגור לתגובות.